Eilandkrant oktober
Eilandkrant oktober 2025
Nieuwsbulletin voor en door bewoners, ondernemers en organisaties van het Noordereiland.
Download: oktober 2025 Eilandkrant (PDF)
(deze link gaat naar een PDF in Dropbox).

Lees hieronder de artikelen uit de Eilandkrant van oktober.
(Sommige artikelen bevatten meer informatie dan de versie op papier).
Interview: Hans van Dijk
Het maken van neonletters en -vormen is een echt ambacht, dat helaas bijna aan het verdwijnen is: in Nederland zijn neonmakers ongeveer op één hand te tellen. Dus wat bijzonder dat op de Prins Hendrikkade 139/140 het bedrijf van Hans van Dijk zit, de ambachtelijke neonmakerij Q Neon.
Zijn hele leven woont Hans van Dijk al op het Noordereiland. “In mijn jonge jaren was ik geïnteresseerd in techniek en neon, en na een cursus neon-maken was ik daar zo door gefascineerd dat ik me er helemaal in heb verdiept en gespecialiseerd. Ik vind dat geweldig omdat het echt een vak is.”
Hij legt uit dat het jaren duurt voordat je echt alle kneepjes van het vak onder de knie hebt. “Dat is een van de redenen waarom het ambacht aan het verdwijnen is: mensen willen tegenwoordig liever op kantoor achter een laptop werken. Daarnaast zijn er sinds de ontwikkeling van LED allemaal goedkope nep-neonproducten op de markt te vinden die binnen een week leverbaar zijn. Maar de kwaliteit en duurzaamheid daarvan zijn niet te vergelijken met wat ik hier maak. De producten die ik hier maak gaan echt decennia mee.”
Gelukkig zijn er nog mensen die echte neon waarderen en voor wie Q Neon mooie dingen mag maken. “De hele Witte de Withstraat hangt vol met neon van mij. Dat waren zeg maar de ‘makkelijke meters’: lange stukken buis met relatief weinig werk, in begin jaren 2000. Nu zijn de ‘moeilijke meters’ overgebleven, maar dat is ook wel het leukste en meest creatieve werk.”
Hans werkt veel met kunstenaars, maar hij heeft ook recentelijk de prachtige cirkelvormige neonverlichting in rooftopbar Celest in de Zalmhaventoren mogen maken.”
Website: ww.qneon.nl
Straatnaam uitgelicht: Burgemeester Hoffman
De Burgemeester Hoffmanstraat en het Burgemeester Hoffmanplein op het Noordereiland zijn vernoemd naar Mr. Pieter Wilhelm Adrianus Hoffman (1817–1881), die van 1866 tot 1878 burgemeester van Rotterdam was. Hij volgde zijn vader Pieter Wilhelm op, die burgemeester was van 1788 tot 1866. Een soort burgemeesters-dynastie dus.
Naar welke van de twee zijn de straten en pleinen dan vernoemd? Waarschijnlijk naar de zoon, omdat deze de stad leidde tijdens de bloei van industrialisatie en stadsuitbreiding van de linker Maasoever, een vaak onderbelicht maar zeer belangrijk moment in de geschiedenis van Rotterdam.
Tot ca. 1860 lag vrijwel heel Rotterdam op de rechter Maasoever – wat wij nu kennen als het centrum. De overzijde van de rivier, waar nu onder meer Kop van Zuid, FeijenoordenCharlois liggen, was toen nog grotendeels agrarisch of onbebouwd gebied. Omdat de bevolking snel groeide en de haven uit haar voegen barstte moest Rotterdam haar horizon verleggen. Daarom keek de stad – voor het eerst serieus – naar de linkeroever van de Maas als nieuwe ontwikkelingsruimte.
Burgemeester Hoffman speelde een belangrijke rol in deze cruciale overgangsperiode voor de stad: van een compacte, middeleeuwse handelsstad naar een moderne, industriële havenstad. Hij was een stille kracht achter grote veranderingen.
Hij begeleidde o.a. de eerste grondaankopen en infrastructuurprojecten waarmee hij de basis legde voor de stadsuitbreiding op Zuid: de ontwikkeling van Feijenoord als nieuwe wijk voor havenarbeiders, aanleg van Spoorweghaven en Binnenhaven en later ook de bouw van de Wilhelminapier en Koningshaven, waardoor het Noordereiland ontstond.
Het Noordereiland, gevormd rond 1872, werd tijdens zijn ambtsperiode ingericht als nieuw stadsdeel voor scheepvaart, industrie en wonen.”
Gratis AED-cursus: levens redden op het Noordereiland
Hij In 2023 volgde Otto Draaiers de eerste AED-cursus op het Noordereiland. Hij besefte dat er op het eiland nauwelijks gecertificeerde mensen waren om de drie aanwezige AED- apparaten te kunnen bedienen bij een hartstilstand. Hij heeft op een gegeven moment het initiatief genomen om samen met buurtbewoners gratis reanimatiecursussen op te zetten. Deze groep zorgt tevens voor het beheer de AED op de Sleephellingstraat, met de hulp van cafe ’t Haventje. Otto legt uit: “Het idee was simpel: als iemand in de buurt hulp nodig heeft, willen wij dat er iemand paraat staat die weet wat te doen.”
De cursussen zijn zeer succesvol; er zijn inmiddels zestien gecertificeerde bewoners bijgekomen. De spreiding van de AEDs is nu nog niet ideaal. De drie aanwezige AED-apparaten bevinden zich op de Sleephellingstraat, het Pr. Frederikplein en de Koopvaardijhof. Er zou idealiter nog een AED op de Van der Takstraat moeten komen. Als een slachtoffer binnen zes minuten gereanimeerd wordt heeft hij de grootste overlevingskans. En dus is het van groot belang dat er voldoende AEDs en gecertificeerden in de buurt zijn. “Wij roepen bewoners en ondernemers op om de AED in hun buurt samen te adopteren of er een te laten plaatsen. Dat geldt ook voor de Koopvaardijhof, indien bewoners de extra AED aldaar zouden willen behouden. Aanmelden kan via ons.” De cursussen zijn gratis en worden gegeven door buurtbewoner en fysiotherapeut Nathalie Lubeek. Zij is als instructeur aangesloten bij de Nederlandse Reanimatieraad.
De eerstvolgende cursus is op 6 en 13 december, van 13:00 tot 16:00 uur, in het Huis vd Wijk. Op 29 november is er een opfriscursus voor gecertificeerden.
Meer info en aanmelden via aednoordereiland@gmail.com
Website: https://www.hartstichting.nl/help-mee-met-tijd/maak-het-verschil-als-vrijwilliger
Ticketverkoop Noordereiland Opera:
Zaterdag 4 oktober
De Koningskerk
Stieltjesstraat 30, Rotterdam
20.30 uur
Tickets: € 10,- (verkoop contant aan de deur of via QR code)
Zaterdag 11 oktober
Theater Zuidplein
Gooilandsingel 95, Rotterdam
20.30 uur
Tickets: webshop Zuidplein
Kaartverkoop: Tickets kosten € 10,-
Volg de Opera:
Webpagina: www.noordereiland.org/opera
Facebook: www.facebook.com/NoordereilandOpera
Instagram: www.instagram.com/noordereilandopera
Noordereiland zit op Bluesky
Website Noordereiland.org is gestopt met Twitter.
We zitten nu met onze #Noordereiland berichten op Bluesky.
Volg ons op: http://noordereiland.bsky.social
Tot ziens!
Eilandkrant Noordereiland
Vanaf juni 2019 valt regelmatig de ‘Eilandkrant’ op de deurmat of in de brievenbus. Tenminste, als daar geen NEE NEE sticker* op zit.
Het is eigenlijk niet echt een krant, maar vooral een nieuwsbulletin over zaken die voor de eilandbewoners interessant kunnen zijn. De Eilandkrant bevat naast enkele artikelen met name een overzicht van de activiteiten die de komende maand worden georganiseerd. Handig om alles op een rijtje te zien en te bewaren, op tafel te leggen, op het memobord te prikken of aan de koelkast te hangen.
* Toch een NEE NEE sticker, of de Eilandkrant kwijtgeraakt?
Geen zorg, hij ligt ook bij diverse ondernemers, de SPAR en de Huiskamer van de wijk.

Adressen Noordereiland
In de Eilandkrant staan diverse locaties op het Noordereiland. Zie hieronder de lijst met adressen.
Naam | Adres | Meer info |
---|---|---|
Huiskamer van de Wijk | Prins Hendrikkade 89 | noordereilandhuiskamer@gmail.com |
Sol | info@solnetwerk.nl | |
Samen in Beweging | Arthyra de Clerck, | sameninbeweging@arthyra.nl sameninbeweging.arthyra.nl |
Tante Nino | Van der Takstraat 102b | www.tantenino.nl |
Galerie Wind | Prins Hendrikkade 124a | www.galeriewind.nl |
NE Studio's | Prins Hendrikstraat 5 | www.nestudios.nl |
Koozie | Van der Takstraat 51 | www.koozierotterdam.nl |
Café 't Haventje | Prins Hendrikkade 129 | Facebook.com/haventje |
Villa Zebra | Stieltjesstraat 21 | www.villazebra.nl |
Spar | Van der Takstraat 56 | Spar Matze |
Makers van de Eilandkrant
Bewoners Nils Hilbers en Annette de Bus, beiden thuis in het communicatievak, vonden dat het op het eiland ontbrak aan een overzicht op papier. Niet iedereen leest de online informatie over het Noordereiland via facebook, twitter of de website. Het leek hen een goed idee om regelmatig een overzicht van activiteiten en nieuws te realiseren.
Archief
Alle kranten staan hier: www.noordereiland.org/eilandkrant
Sponsoren
Bekijk al onze sponsoren op: www.noordereiland.org/krantsponsor »
Feedback
De redactie van de Eilandkrant is natuurlijk heel benieuwd hoe de krant bevalt en of daarmee aan een behoefte wordt voldaan. We vinden het fijn om van u te horen hoe de Eilandkrant bevalt en hoe we hem misschien nog beter kunnen maken! e-mail: noordereilandkrant@gmail.com
Oproep
- Heeft u tips voor de agenda, een nieuwtje te melden, of een verbetertip?
Stuur dan een mailtje naar noordereilandkrant@gmail.com - Kopij aanleveren? graag voor de 20ste van de maand.
E-mail: noordereilandkrant@gmail.com
Colofon
© 2025 Eilandkrant is een onafhankelijk nieuwsbulletin, verschijnt 12 x per jaar dankzij: gemeente Rotterdam, Woonstad, SOL Netwerk & ondernemers Noordereiland.
Oplage: 1.700
Tekst: Ilonka Schutte
Design: Lichting98
Zelf een nieuwtje of activiteit melden? Mail naar noordereilandkrant@gmail.com